Bebek Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce banyo öncesinde, banyo sırasında ve sonrasında size lazım olabilecek tüm eşyaları hazır bulundurmanız gereklidir. Size gerekebilecek eşyalar: Alt açma örtüsü, havlu, temiz bir alt değiştirme bezi, temiz giysiler, bebe şampuanı, sünger, tarak, fırça, vücut nemlendirme losyonları ve pişik kremi gibi ürünlerdir. Bebeğinizi mutlaka bebekler için üretilmiş antialerjik özellikteki bebek küvetlerinde yıkamayı tercih edin. Bebeğinizi daha kolay yıkayabilmek için küvetinizin üzerine yıkama filesi koyabilir veya küvet içine koymak için üretilmiş süngerlerden istifade edebilirsiniz.

Bebeğinizi yıkayacağınız odanın sıcak olması önemlidir. Bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığını dirseğiniz ile kontrol edebilirsiniz. Suyun sıcaklığı, dirseğinizi yakmayacak bir sıcaklıkta olmalıdır. Bebeğinizi banyo sırasında kesinlikle yalnız bırakmayın. Bebeğinizin vücudunu kolunuza yaslayarak, koltuğunuzun altından ona destek verin ve bebeğinizin yüzü yukarı bakacak şekilde onu banyo küvetinin içine veya file üzerine alın.

Bebekler Nasıl Yıkanır?

Bebek Banyosu Nasıl Yapılır

Bebeğinizin saçlarını su gözüne gelmeyecek şekilde ıslatın ve bebekler için üretilmiş göz yakmayan bir şampuan ile saçlarını yıkayın. Saçlarını yıkarken yüzüne su gelmemesine özen gösterin çünkü bu bebeklerin çok da hoşlandıkları bir şey değildir. Aksi takdirde bebek banyodan soğuyabilir. Daha sonra yumuşak bir bez veya süngeri, yine bebekler için uygun olan bir vücut şampuanı ile köpürtün ve bebeğinizin boynundan başlayarak tüm vücudunu nazik hareketlerle şampuanlayın.

Özellikle dirsekleri, koltuk altı ve boyun gibi kıvrımlı bölgelerin iyice temizlendiğinde emin olun. Bebeğinizi duruladıktan sonra yumuşak bir havlu üzerine alarak, ıslak bir bölge kalmayacak şekilde kurulayın. Vücudunu nemlendirdiğiniz bebeğinize temiz kıyafetler giydirdikten sonra onu besleyebilir ve uyutabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir