Kişisel Site

 

Koruyucu Aile Nedir ve Nasıl Olunur?

23 Temmuz 2013 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 29 views Görüntülenme

Koruyucu aile olabilmek ve bir aile tarafından korunma altına alınabilmek için her iki tarafta da belirli bazı kriterler aranmaktadır.Bu kriterlere uyan aileler koruyucu aile olmaya aday aileler olarak gösterilebilmektedir.

 

Korunmaya muhtaç olan çocuk, bedensel ruhsal ve ahlaki gelişim yönünden tehlikede olan bir çocuk olup; annesiz veya babasız, anne veya babası veya her ikisi de belli olmayan, anne  veya babası veya her ikisi tarafından da terk edilen,  anne veya babası tarafından ihmal edilmiş uyuşturucu, alkol gibi bir takım çeşitli kötü alışkanlıklar, hal ve tavırlara zorlanmış çocuk olarak tanımlanmaktadır.

 

Koruyucu Aile Nedir? Nasıl Olunur?

Koruyucu Aile Nedir? Nasıl Olunur?

 

Sosyal hizmetler kurumu korunmaya muhtaç çocuklara karşı üzerine düşen görevleri layıkı ile yerine getirmektedir, ancak; bu elbette bir aile sıcaklığının yerini tutmamaktadır.

 

 

Koruyucu aile ise bu tür yardıma muhtaç olan çocukların devlet desteği ile birlikte belirli şartları sağlamış aileler tarafından uzun vadede bakımlarının üstlenilmesidir.

 

 

Koruyucu ailelikte temel madde gönüllülüktür. 18 yaşına kadar çocuk vasisinde onayı ile birlikte bu aileler tarafından bakılır. Ailenin ekonomik durumu ve isteğine göre de belli bir miktar para da aileye devlet tarafından tahsis edilir. Ancak her koruyucu aile çocuklar için verilen bu parayı almamakla birlikte gönüllülük esasıyla çocukların bakımına devam etmektedir.

 

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sürekli çocukların uyum sorunlarını gözlemlemek ve yardımcı olabilmek adına ailelere ziyaretler yapılmaktadır. Her yönden uygun olan aileler bu işlem için önceliklidir.

Benzer Yazılar

Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bisiklet sürmek bir hobi olarak görülebilmektedir. Ancak bisiklet sporu da göz ardı edilmemesi gereken bir spor dalıdır. Bu yüzden hangi amaçla kullanılacağını bilmek bisiklet alırken tercihleri etkilemektedir. Bisikletiyle gezinerek günlük hayatın stresinden kurtulmak isteyenlerle bir yarışa hazırlanan birinin bisikle...
Yangın Söndürücü Aletlerin İçindekiler Hakkında Bilgiler
Yangın söndürücü aletlerin içerisinde genellikle, yangını söndürmek için kullanılan köpük, kuru kimyevi toz veya karbondioksit bulunur. Yangının türüne göre farklı etkileri vardır. Ama genellikle yangın söndürücülerin içerisinde karbondioksit bulunur ve bu oksijenin alevlere ulaşmasını engelleyerek yangın...
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?
Şahıs şirketleri ikiye ayrılır. Bu şirketlerin kurulum amacına göre değişir ve kollektif ve komantid olarak ikiye ayrılmaktadır. Kollektif şirket, iki ya da daha çok kişi tarafından kurulur. Ticari amaçlı kurulan bir şirket olup tüm ortakların şirket içindeki yetkileri sınırsızdır. Komantid şirket, ...

Yorumlar

  1. Ahmet diyor ki:

    Gerçekten mükemmel bir duygu koruyucu ailelik.