Koruyucu Aile Nedir ve Nasıl Olunur?

  
 

Koruyucu aile olabilmek ve bir aile tarafından korunma altına alınabilmek için her iki tarafta da belirli bazı kriterler aranmaktadır.Bu kriterlere uyan aileler koruyucu aile olmaya aday aileler olarak gösterilebilmektedir.

 

Korunmaya muhtaç olan çocuk, bedensel ruhsal ve ahlaki gelişim yönünden tehlikede olan bir çocuk olup; annesiz veya babasız, anne veya babası veya her ikisi de belli olmayan, anne  veya babası veya her ikisi tarafından da terk edilen,  anne veya babası tarafından ihmal edilmiş uyuşturucu, alkol gibi bir takım çeşitli kötü alışkanlıklar, hal ve tavırlara zorlanmış çocuk olarak tanımlanmaktadır.

 

Koruyucu Aile Nedir? Nasıl Olunur?

Koruyucu Aile Nedir? Nasıl Olunur?

 

Sosyal hizmetler kurumu korunmaya muhtaç çocuklara karşı üzerine düşen görevleri layıkı ile yerine getirmektedir, ancak; bu elbette bir aile sıcaklığının yerini tutmamaktadır.

 

 

Koruyucu aile ise bu tür yardıma muhtaç olan çocukların devlet desteği ile birlikte belirli şartları sağlamış aileler tarafından uzun vadede bakımlarının üstlenilmesidir.

 

 

Koruyucu ailelikte temel madde gönüllülüktür. 18 yaşına kadar çocuk vasisinde onayı ile birlikte bu aileler tarafından bakılır. Ailenin ekonomik durumu ve isteğine göre de belli bir miktar para da aileye devlet tarafından tahsis edilir. Ancak her koruyucu aile çocuklar için verilen bu parayı almamakla birlikte gönüllülük esasıyla çocukların bakımına devam etmektedir.

 

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sürekli çocukların uyum sorunlarını gözlemlemek ve yardımcı olabilmek adına ailelere ziyaretler yapılmaktadır. Her yönden uygun olan aileler bu işlem için önceliklidir.

← Önceki Yazı

Sonraki Yazı →

1 Comment

  1. Gerçekten mükemmel bir duygu koruyucu ailelik.

Bir Cevap Yazın


8 + = onbeş