Kolaybilgi.net | Eğitim, Sağlık, Genel Kültür Bilgi Arşiviniz

    Sosyal Medya'da Takip Edin

Kanser belirtileri nelerdir?

admin 09 Kasım 2013 Cumartesi 17:55 7 views

Kanser belirtileri yakalanılan kansere göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak hangi tür kansere yakalanmış isek, kanserli bölgenin henüz bütün vücuda yayılmadan olan ana bölgesi ağrır ve kanserin genel belirtisi budur. Kanser ilerlemeden ağrı yapmaz bu yüzden de check – up sağlık kontrollerine düzenli olarak girmek gerekmektedir. Aksi takdir de kansere yakalanan birinin ağrıları nedeniyle doktora gitmesinden sonra iş işten çoktan geçmiş olabilir.

  

Kanserler genelde çeşitlerine bağlı olarak kitle oluştururlar. Örneğin meme kanseri olan bir kadın göğsünde sıra dışı bir kitle ve sertliği hisseder. Bu kitlenin ağrımasını beklemeden uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Çünkü genelde kanserler kitlelerden oluşur ve o kitle yavaşca büyüyerek bulunduğu bölgeyi kaplar.

Teorik olarak kanser nedir?

Kanser hücrelerin oto kontrol dışında izinsiz büyümesine verilen isme denmektedir. Örneğin bir beyin kanseri olan kişi de beyin tümoru bulunur. Bu beyin tümoru olan yerlerde ki hücreler artık oto kontrol dışı izinsiz çoğalır. Bu da tümorun büyümesine yol açar ve kanser oluşur.